Makemakė

Šiuos metus pradedame su naujovėmis ir staigmenomis žvaigždžių mylėtojams, taigi dovanojame jums ne tik naujus Stars Above produktus, bet ir naują rubriką, kurią nuolat pildysime. Kadangi mūsų kurtuose žvaigždžių žemėlapiuose randate begalę žvaigždžių, planetų, meteorų bei nykštukinių planetų apie kurias daugelis nėra girdėję arba žino mažai, nusprendėme savo bloge aprašyti tuos objektus, kuriuos sutinkame kurdami jūsų žvaigždėlapius. Tikimės, kad rubrika bus įdomi ir suteiks galimybę dar maloniau nagrinėti tai, kas slypi jūsų asmeniniuose Stars Above žvaigždėlapiuose.

Vienas iš dažnai sutinkamų objektų yra nykštukinė planeta Makemakė.

Makemakė – trečioji pagal dydį žinoma nykštukinė planeta Saulės sistemoje ir viena iš dviejų didžiausių klasikinės Koiperio juostos objektų. Jos skersmuo yra 3/4 Plutono skersmens. Ji neturi palydovų ir tai yra Makemakės išskirtinis bruožas tarp didžiausių nykštukinių planetų. Jos paviršiaus temperatūra ~30 K, vadinasi jos paviršius padengtas metano, etano ir tikriausiai azoto ledu.

Tikrasis pavadinimas 2005 FY9. Atrasta 2005 m. kovo 31 d. , komandos, vadovaujamos Michael Brown, o oficialiai paskelbta 2005 m. liepos 29 d.

Makemakė yra antras pagal ryškį Koiperio juostos objektas po Plutono. Kovo mėnesį, opozicijos metu Berenikės garbanų žvaigždyne, planetos ryškis siekia 16,7 mag. 2008 planeta buvo nutolusi nuo Saulės 52 av., t. y. beveik toliausiai kiek tik gali savo orbitoje nutolti. Orbitos posvyris 29°, ekscentricitetas 0,16. Orbitos periodas beveik 310 m.

Makemakė yra klasikinis Koiperio juostos objektas, tai reiškia, kad jos orbita yra pakankamai toli nuo Neptūno, kad išliktų stabili pakankamai ilgai Saulės sistemoje.

 

Šaltinis – wikipedia.org

Recommended Articles

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *